Kilka dobrych porad

Integralną częścią każdego laptopa jest bateria. To między innymi dzięki niej możliwa jest praca na notebooku w każdym miejscu i w każdej chwili. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym wydłużymy czas pracy baterii.


1. Formatowanie / formowanie baterii.
Formatowanie oznacza klikukrotne ładowanie i rozładowywanie nowej baterii. Ma ono zwiększyć / wyrównać pojemność ogniw,z których zbudowana jest bateria. Otóż okazuje się, że formatowanie baterii jest bezcelowe w obecnie najczęściej spotykanych bateriach (Li-Ion). Jedynie ogniwa NiMH oraz Ni-Cd posiadają tzw. efekt pamięci i w przypadku baterii zbudowanych z tych ogniw zalecane jest formatowanie baterii.
układ
  2. Kalibracja baterii.
Zalecana właśnie w przypadku ogniw litowo-jonowych (Li-Ion). Ma na celu dopasowanie elektroniki znajdującej się w baterii do poprawnej pracy z ogniwami (ładowania ich i rozładowywania do odpowiednich poziomów) i polega na całkowitym jednokrotnym naładowaniu i rozładowaniu baterii.
Posiadacze laptopów marki Asus mogą wykonać kalibrację baterii automatycznie przy wykorzystaniu funkcji zapisanej w Biosie. Należy tam wybrać zakładkę Power a następnie Start Baterry Calibration i postępować zgodnie z poleceniami.

Ładowanie / rozładowywanie baterii.
Aby naładować baterię w laptopie należy podłączyć do notebooka zasilanie (powinna wtedy zapalić się pomarańczowa kontrolka). Ładujemy dopóki kontrolka nie zgaśnie bądź nie zmieni koloru na zielony. Oczywiście podczas procesu ładowania baterii możemy wykonywać na laptopie dowolne czynności. Wydłuży to jednak czas ładowania baterii.
Rozładowanie natomiast polega na włączeniu laptopa do momentu samoistnego wyłączenia. Aby to uzyskać, najlepiej jest uruchomić komputer w Bios-ie. Jest to korzystniejsze od rozładowywania baterii pod Windowsem, gdyż nie działają wtedy funkcje oszczędzania energii i hibernacji oraz nie istnieje niebezpieczeństwo, iż laptop wyłączy się np. przy 3% pojemności baterii - taka funkcja jest bardzo często włączona w ustawieniach systemu operacyjnego

Ciągła praca laptopa podłączonego do zasilania, wyposażonego w baterię, nie jest korzystne dla baterii. Istnieje pogląd, iż w takiej sytuacji należy wyciągnąć baterię z laptopa i przechowywać ją osobno do momentu potrzeby korzystania z niej. Niestety bateria bardzo często jest integralną częścią obudowy i jej wyciągnięcie wpływa na niestabilnośćpozycji notebooka oraz zmniejsza jego prześwit powodując przegrzewanie się laptopa. Dodatkowo przechowywanie rozładowanych ogniw doprawadza do ich degradacji. Baterie Li-Ion możemy przechowywać jedynie gdy są naładowane, unikając nadmiernego nagrzania, schłodzenia oraz naświetlenia. Zalecane jest również, aby raz w miesiącu ponownie srozładować i naładować taką baterię..01Pogwarancyjna naprawa laptopów wszystkich marek

.02Serwis laptopów - Wrocław i okolice

.03 Bezpłatna wycena naprawy Twojego laptopa

 

serwis laptopów